< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

GEBELİKTE GÖZLENEN DEĞİŞİMLER VE ANESTEZİ TERCİHİ ?

 

GEBELİKTE YAŞANAN FİZYOLOJİK DEĞİŞİMLER VE ANESTEZİ ÜZERİNE BİR KÜÇÜK AÇIKLAMA :

Gebeliğin başlangıcı ile organizmada bir takım fizyo – patolojik değişimleri gözlemek mümkündür. Gebenin  en çok etkilenmiş sistem ve organları ;

Kalp damar sistemi , solunum  sistemi , hematolojik ( kan yapısı ) sistem, üriner ( boşaltım ) sistemi,mide barsak ve sindirim sistemi , endokrin ( hormonal ve metabolik durumu ) sitemi ile, sinir sistemidir.

Solunumsal değerler normal ve sağlıklı olan bir kişiye göre belirgin olarak gerek fonksiyonel gerekse, parametrelerin değerleri açısından artışın görüldüğü bir durumdur.Bununla birlikte  akciğere ait bazı kapasite değerleri azalabilmektedir.

Genel olarak artan dakika solunum işine karşılık , yedek rezerv azalmıştır.Buda oksijenin tüketimini arttıran bir durumdur ( gebede rezerv azaldığı için , oksijen yetmezliği daha çabuk gelişir ).Doğum ağrıları korku ve heyecanın etkileriyle birlikte solunum yükünü ve sık soluma ihtiyacı ile beyin dolaşımını ve rahim kan akımını bozabilecektir.Bu nedenle ağrısız doğum teknikleri bu handikapı büyük oranda karşılayabilen bir çözüm olacaktır.

Genellikle tüm solunum yollarının mukoza tabakası ödeme eğilimlidir..
Kan  hacmi , kalp debisi ve hızı , tansiyon değerleri  artışla seyreder.

Egzersizlere direnç azaldığı için ileri aylarda belirgin bir geçici nefes darlığı gözlenebilir.Bacaklarda ödem gelişir.Özelliklle gebeliğin son aylarına yakın kalbe kan dönüşü azalacağı için pozisyona bağlı tansiyon düşmeleri sık görülür ( supin hipotansif sendrom )   à  Gebe  bu bulguları taşırsa sırt üztü yatmamalı , sağ kalçasına konan destekle sol yanına doğru yatmalıdır.

Gebede ağız  - diş sağlığı kolay bozulan bir durumdur. Barsak ve mide hareketleri etkilenir, tonüs olarak azalma görülür. Safra yolları patolojisi ve reflü sık görülebilenlerdendir.

İdrar yollarında enfeksiyon eğilimi artmıştır.Kanda üresi  düşer.

Kanın plasma hacmi ½ oranında artar,gebede demir seviyesi düşer.Kanın pıhtılaşma mekanizması normalden farklı olarak etkilenir.

Gebede tiroid ve pankreas bezleri en çok etkilenen hormonal bezlerdendir.Gebede şeker yüklemesine verilen cevap ,gebe olmayanlara göre patolojik açıdan daha yüksektir.

Bu fizyo-patolojik değişiklikleri içeren bir gebede doğum, normal vajinal yoldan yada sezeryanla sonlanacaktır.İşte burada en çok sorulan soru da seçilecek anestezi tekniğidir.( bu nedenle bu konuya bir kere daha değinmek istedim ! )

Gebeliğin doğumla sonlanmasında anestezinin seçiminde :

·      Anne için en güvenilir
·      Bebek için en az zararlı
·      Başta kadın doğumcu ve anesteziste en iyi çalışma imkanlarını verir konumda olabilmeli
·      Anestezistin tecrübeli ve iyi olduğu  durumda  belirlenen bir teknikle uygulanabilir olması   en ideal yaklaşım olacaktır..

Anestezi , genel veya bölgeseldir ( epidural & spinal )  - bknz – Lokal anestezi uygulamaları konusu..( tıklayın , ilgili 1.sayfaya gidin ! ) ( tıklayın , ilgili 2.sayfaya gidin ! )

 

** Ağrısız doğumda uygulanan epidural teknikte anne adayında sancıların rahatsızlık vermeye başladığı ve tablonun tam olarak oturduğu ( doğum eyleminin başladığı ilk dönem ) dönem olan rahim ağzı açıklığının yaklaşık  4 cm. açıldığı dönemde epidural bölgenize yerleştirilen kateter ve ilaç enjeksiyonu size hem güven ,hemde ağrısız bir doğum olanağını verecektir  .. unutmayın..**

 

 

~

Uyarı!Burada yer alan sunular bilgilendirme amaçlıdır.Tavsiye niteliğinde doğrudan algılanmamalıdır!Asıl olan doktorunuzun yönlendirmeleridir.

 

Google Site İçi

Aktif ziyaretçi  

 

HIZLI MENÜ

Teknisyenlere

Halkımıza

Ana Sayfa

İletişim


ÖNERİLEN LİNKLER

Doktorun Gezi Rehberi ( kendi web sayfam )

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

Sayfa Başına Dön

 

 Designed by Utku ÇULHA